Navštivte kouzelná historická města v Chorvatsku

Hum
Hum je nejmenším městečkem na světě. Je široké 35 metrů a na jeho ploše bydlí 6 rodin. Rozkládá se na vrcholu kopce ve vnitrozemí Istrie uprostřed pastvin. Městské hradby, kostel Blahoslavené Panny Marie a samostatně stojící zvonice zaručuje, že má stále titul města.
domy ve Splitu
Split
Patří k největším městům a i přes svou velikost si zachovává atmosféru maloměsta s obchůdky, tržnicemi, kavárnami a vůbec celkový dojem vyvolává pohodu.
Při jeho návštěvě nevynechejte historické centrum, které je nadupané památkami z dob římských. Nezapomeňte navštívit Dioklécionův palác, kopec s kostely na výběžku Marjan, městské muzeum – Split Town Museum,nebo archeologické muzeum – Archeological Museum of Split.

Dubrovník
Toto město je sice přecpáno turisty, ale vynechat ho by byla škoda. Navštivte vysoké hradby a historické centrum, které se obojí pyšní, že jsou památkou UNESCO. V centru naleznete kostely, renesanční a barokní paláce, gotické budovy a kláštery.

Šibeník
Patří mezi kouzelná historická města. Leží na dalmatském pobřeží v ústí řeky Krky, která zde tvoří přístav. Šibeník je spojen s otevřeným mořem úzkým a hlubokým průlivem sv. Antonína.
Zde najdeme jednu z chorvatských památek UNESCO a tou je katedrála sv. Jakuba. Začala se budovat v polovině 15. století jako gotická, ale byla dokončena v renesančním slohu. Stavba je kamenná a je vysoká 32 metrů. Její délka je 39 metrů.
Projdete se charakteristickými úzkými uličkami, které v parném létě poskytují chlad a stín.
Město je plné vojenských a sakrálních památek. Můžete navštívit čtyři pevnosti a přes dvacet kostelů.

Primošten
Městečko je proslulým centrem Dalmácie. Původně leželo na malém ostrově kousek od pevniny, se kterou bylo spojeno mostem. Později byl nahrazen hrází a od roku 1564 se začalo nazývat Primošten od slovesa přemostit.
I zde nalezneme síť úzkých uliček s původními rybářskými domy a částí hradeb s velkou vstupní bránou z období benátské nadvlády. Uličky vedou vzhůru k farnímu kostelu sv. Jiří z 15. století.
Během letních měsíců můžete navštívit slavnosti, rybářské noci, večery dalmatské lidové hudby a folklóru.
restaurace u pobřeží
Rovinj
Město bývá přezdívané chorvatské Benátky, protože leží na istrijském poloostrově a křivolakými uličkami toto město připomíná. Uličky šplhají do kopce, kam jimi přijdete do centra města, kde stojí jeho dominanta, chrám sv. Eufemie, která je kopií katedrály sv. Marka v Benátkách.
Pokud se chystáte na dovolenou do této země, nezapomeňte navštívit některé z uvedených měst. Za báječné pocity, které ve vás historická města vyvolají, výlety rozhodně stojí.